«Мене били — і я виріс нормальною людиною!» — каже залежний клієнт, що також проявляє насилля до дружини й дітей.
«В моєму дворі били всіх. Когось навіть більше. Я не думаю, що це на мене якось дуже вплинуло» — говорить клієнтка з панічними атаками та ОКР.
«Я вважаю, що це правильно і необхідно. По-іншому — діти вилізуть на голову!» — вважає залежний клієнт, що і сам проявляє насилля.
«Я такою була, що мене необхідно було бити. По іншому я не чула» — говорить клієнтка з психосоматикою та фобіями.
«Мене били, але ж потім плакали і вибачалися». — говорить клієнт з саморуйнівною поведінкою.
Це нормально — виправдовувати близьких. Бо інакше, що робити з усіма тими інтенсивними почуттями (якщо людина не в психотерапії). Як жити разом, зустрічатись, посміхатись. І грати в «нормальну» щасливу сімʼю.
Але що робити з симптомами? З ранами, які не загоюються?..
Фізичне насилля може бути «легким» та принизливим — штовхання, щолбани, ляпаси, щіпання. Мати форму стусанів, душіння, побиття ременем, кулаками, іншими предметами…
Це може призводити до струсу мозку, сечо та каловипорожнення, вивихів, гематом, переломів кісток, пошкодження внутрішніх органів, а інколи й до смерті.
Те, що дорослому здається «не сильно». У дитини викликає неймовірний жах, межуючий зі смертю. Відчуття відторгнення. Руйнує психіку і тіло.
Фізичне насилля не є нормою, хоч і завжди було в суспільстві методом виховання. І хоч і зараз знайдуться ті, хто буде люто, з піною у рота його відстоювати…
Насилля принижує, забирає відчуття власних кордонів, гідності, себе самого…
Та має суттєві наслідки в довготривалій перспективі:
Втрата відчуття власних кордонів. Надмірно агресивна реакція, коли їх порушують. Або ж сповільнена, не розуміння як реагувати. Норма це чи ні.
Втрата контакту з собою — своїми почуттями, бажаннями, потребами, мріями. Неможливість їх відрізняти. Або ж страх їх визнавати. Дисоціація від свого внутрішнього світу.
Низька самооцінка. Комплекси. Потужна руйнівна внутрішня критика. Токсичний сором. Обезцінка себе, своїх досягнень, свого вибору.
Складно щось починати. Постійне очікування провалу та страх бути покараним.
Фізичне насилля — це психологічна травма, що проявляється такою симптоматикою:
- Залежності
- Психосоматичні захворювання
- Порушення гормонального балансу
- Панічні атаки
- Фобії
- Самопошкоджуюча поведінка
- Депресія
- Суїцидальна поведінка
- ОКР
- Мʼязовий гіпертонус
- КПТСР
- ПТСР
- Та багато іншого.
Ти можеш і маєш це зупинити!
©️Людмила Мініна

